Kontenery jako obiekty mieszkalne. Jakie standardy powinny spełniać?

Obiekty mieszkalne aranżowane w kontenerach zarówno nowych, jak i używanych cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią one doskonałą i tańszą alternatywę dla tradycyjnych domów i innych budynków przeznaczonych do celów mieszkalnych. Jeszcze do niedawna wykorzystywanie kontenerów do budowy obiektów mieszkalnych kojarzyło się z podstawowym standardem wykończenia pozbawionym luksusów. Ze względu na liczne zalety takiego rozwiązania obecnie tego typu pomieszczenia można wyposażyć w nowoczesne elementy często tworzące dużo wyższy standard niż w klasycznym budownictwie. Przyjrzyjmy się zatem jakie standardy powinny spełniać kontenery jako obiekty mieszkalne, gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie oraz jak traktować takie obiekty w świetle przepisów prawa.

Szerokie zastosowanie

Ze względu na swoją funkcjonalność i stosunkowo krótki czas budowania obiektu mieszkalnego z kontenerów mają one szerokie zastosowanie. Z powodzeniem służą jako miejsca noclegowe dla pracowników, chociażby na budowach, dla studentów, seniorów, a nawet turystów w ośrodkach wypoczynkowych. Budowle powstałe z kontenerów mogą mieć zastosowanie sezonowe (domki letniskowe) ale i całoroczne. Coraz modniejsze staje się wykorzystywanie kontenerów do budowy domów jednorodzinnych o dużym metrażu oraz wielu nowoczesnych udogodnieniach.

Standardy adaptacji budowlanej kontenera na budynek mieszkalny

Do budowy obiektów mieszkalnych można wykorzystać zarówno nowe kontenery produkowane dokładnie w tym celu, jak i kontenery używane np. w transporcie morskim. Jeśli budynek ma posłużyć jako tymczasowy nocleg dla pracowników doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z wynajmu kontenerów mieszkalnych. Można oczywiście w zależności od potrzeb dokonać też zakupu. Nowy lub używany kontener składa się ze szkieletu w postaci samonośnej ramy stalowej. Wykonana jest ona z profili zamkniętych, walcowanych. Profile te z kolei muszą być wypiaskowane i odpowiednio zabezpieczone specjalną lakierniczą powłoką antykorozyjną. Zarówno ściany, jak i sufit czy podłoga kontenera wykonane są z ocynkowanej blachy. Ściany są dodatkowo usztywnione wzmocnieniami bocznymi i wypełnione materiałem izolacyjnym. Zazwyczaj do tego celu stosuje się izolację poliuretanową lub wełnę mineralną, czyli tak samo jak w przypadku budynków tradycyjnych. Do budowy przegród wewnętrznych wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe, laminowane bądź wiórowe. Jeśli chodzi o zewnętrzne wykończenie można wykonać elewację z dokładnie takich samych materiałów jak w przypadku zwykłych domów.

Dom z kontenerów w świetle przepisów prawa

Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym projektowania, budowy, nadzoru, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych jest wydana 7 lipca 1994 roku ustawa prawo budowlane. Zgodnie z jej zapisami obiekt mieszkalny z kontenerów nie może być nazywany i traktowany jak budynek, gdyż przede wszystkim nie jest on trwale związany z gruntem, nie posiada fundamentów i dachu. Budynek mieszkalny wykonany z kontenerów należy zatem traktować jako obiekt budowlany jeśli jego przesunięcie lub przemieszczenie trwale naruszyłoby lub zniszczyło konstrukcję. Obecny stan techniki natomiast umożliwia przeniesienie nawet całego obiektu bez naruszania jego konstrukcji, dlatego też kontener zaaranżowany na obiekt mieszkalny może być uznany jako budynek zgodnie z przepisami prawa budowlanego.  Należy pamiętać, że obiekt mieszkalny powstały z kontenerów podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych obiekt ten w kontekście opodatkowania należy traktować jak budowle lub jeśli spełnione są wspomniane wcześniej kryteria jako budynek.  Status kontenera w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych składającego się z części budowlanych i niebudowlanych nakazuje opodatkowanie go wraz z urządzeniami znajdującymi się w nim.

Udostępnij wpis w mediach społecznościowych!